Bratislava, 22.3.2021

Svetový deň vody 2021:
Vážme si vodu! (Valuing water)

Voda je základnou podmienkou života. Jej zdroje sú však dnes vystavované stále väčším a vyšším nárokom a požiadavkám na spotrebu vody, a to v rôznych sférach života ľudskej spoločnosti. Tak ako to hovorí aj motto na našej úvodnej internetovej stránke: „Voda je strategickou surovinou dneška, ale hlavne budúcnosti!“

Ako prejav úcty k vode valné zhromaždenie OSN v roku 1992 vyhlásilo 22. marec za Svetový deň vody, keď na svojom 47. zasadnutí prijalo rezolúciu A/res/47/193 of 22 February 1993. Svetový deň vody sa teda oslavuje počnúc rokom 1993. Jeho cieľom je upriamiť pozornosť svetovej verejnosti na vodu, ktorá je pre život na Zemi fundamentálna, nenahraditeľná a determinuje všetky sféry života.

Pre Svetový deň vody (SDV) je každý rok vyhlásená iná téma. Napr. pre rok 2014 bola témou "Water and energy" - „Voda a energia“, v roku 2015 "Water and Sustainable Development" – „Voda a udržateľný rozvoj“, pre rok 2016 „Better Water, Better Jobs“, čo sa dá voľne preložiť ako lepšia voda vytvára lepšie podmienky práce (niektoré preklady uvádzajú napr. „Voda a pracovné príležitosti“). Témou SDV 2017 bola „Why waste water?“, čiže téma odpadových vôd, rok 2018 bol venovaný „Nature for Water“ - "Príroda pre vodu" (táto téma priniesla zamyslenie, ako môžeme využiť prírodu na prekonanie vodných výziev 21. storočia). Škody na životnom prostredí spolu s klimatickými zmenami spôsobujú vodné krízy, ktoré vidíme na celom svete. Preto by nikto nemal byť ľahostajný, na čo reagovala aj téma SDV 2019 „Leaving no one behind“ - „Nenechať nikoho bokom“ a následne téma SDV 2020 „Water and Climate Change“ -„Voda a klimatické zmeny“.

Témou Svetového dňa vody 2021 je „Valuing Water“, teda téma venovná myšlienke, že vodu si treba vážiť a chrániť v najširších možných kontextoch. Hodnota vody je oveľa širší pojem ako cena vody – voda má mimoriadnu a komplexnú hodnotu pre nás ľudí, a to cez naše domácnosti, potraviny, kultúru, zdravie, vzdelávanie, ekonomiku a integritu nášho prírodného prostredia. Ak by sme prehliadali hociktorú z týchto hodnôt, riskovali by sme nesprávne hospodárenie s týmto konečným a nenahraditeľným zdrojom.

Pri príležitosti Svetového dňa vody vydáva každoročne OSN Svetovú správu o vývoji stavu vodných zdrojov (UN World Water Development Report). V roku 2021 bude táto správa hodnotiť súčasný stav a výzvy týkajúce sa zhodnotenia toho, ako si vodu vážime, ako zodpovedne pristupujeme k jej ochrane, a to cez rôzne sektory a uhly pohľadu. Zároveň by mala naznačiť cesty ako podporiť vedomie ľudstva o hodnote vody, čím by sa vytvoril silný nástroj na zlepšenie hospodárenia s ňou a zároveň nástroj na dosiahnutie cieľov trvalo udržateľného rozvoja. Viacej o pripravovanej správe sa možno dozvedieť v krátkom videu [https://youtu.be/Cb-pTBoKZ28].

Trvalo udržateľný rozvoj v Slovenskej republike právne vymedzuje § 6 zákona č. 17/1992 Zb. o životnom prostredí. Podľa neho ide o taký „rozvoj, ktorý súčasným i budúcim generáciám zachováva možnosť uspokojovať ich základné životné potreby a pritom neznižuje rozmanitosť prírody a zachováva prirodzené funkcie ekosystémov.“ Cieľom Stratégie trvalo udržateľného rozvoja číslo 6 je zabezpečiť vodu a sanitáciu pre všetkých. Bez dôkladného porozumenia skutočnej, multidimenzionálnej hodnoty vody nebudeme schopní zabezpečiť tento kritický zdroj v prospech každého.

Ústav hydrológie SAV sa aktívne hlási k týmto myšlienkam a svojimi výskumnými aktivitami sa podieľa na riešení problémov manažmentu vodných zdrojov, a to z kvantitatívneho, tak aj kvalitatívneho hľadiska.

Pri príležitosti tohtoročného Svetového dňa vody pripájame link na zaujímavú prezentáciu našej vedeckej pracovníčky RNDr. Pavly Pekárovej, DrSc., na tému výskytu extrémnych prietokov – povodní na území Slovenska, a to aj z historického hľadiska.

[https://zmenaklimy.sk/aktivity/historicke-povodne/]